מעלים את מסך הברזל - בנצי פבר - מורשת - מורשת תרבות
 
 

יהדות
הפוך לדף הבית
יהדות מידע יהודי חדשות דעות משפחה תרבות אוכל נשים חינוך
 
תרבות

דף הבית » תרבות » מאמרי תרבות » מעלים את מסך הברזל


מעלים את מסך הברזל

מאת: בנצי פבר

בשנים האחרונות חלה פריחה בתחום התאטרון הדתי. מדי שנה עולות כמה הצגות שיוצריהן מזהים את עצמם בתור דתיים ואת יצירתם בתור יצירה דתית; קמו קבוצות תאטרון דתיות ונוסדו מסגרות מקצועיות ללימודי תאטרון הפתוחות רק בפני הציבור הדתי. אחד המאפיינים הבולטים בכל אותם 'תאטרונים דתיים', הוא ההפרדה בין גברים לנשים. רבות מההצגות שמגיעות מהצד הנשי מועלות בפני נשים בלבד, ואילו הצגות שעולות מול קהל מעורב יהיו מורכבות לעולם רק משחקנים, בלא שחקניות.

במהלך לימודיי במגמת בימוי במכללת סמינר הקיבוצים התחזקה בי ובאנשים אחרים מהתחום התחושה שהגיעה השעה ללכת צעד אחד קדימה, ולהקים קבוצה משותפת של יוצרים ויוצרות מהעולם הדתי. התאטרון, כך חשבנו, הוא כלי המציב מראה, ובתור כזה אל לא להיות שונה ממרקם החיים שלנו. לאור זאת התאספנו לפני כשנה יוצרים ויוצרות דתיים והקמנו את קבוצת התאטרון "כהרף עין". בחג סוכות 2006 העלנו בפסטיבל עכו את ההצגה "לשם ייחוד", פרי עבודה של שנה בחדר החזרות.
ייחודה של הקבוצה הוא בראש ובראשונה עצם היותה מורכבת מנשים וגברים, אבל הקמת הקבוצה מציבה, בעיניי, מטרות גדולות יותר, שהעירוב בין המינים הוא בבחינת כלי הכרחי להשגתן. בשורות הבאות אנסה לפרוש את החלום ואת החזון החברתי, הדתי והאמנותי שהניעו את הקמת הקבוצה, והחלו להתממש בהצגה הראשונה.
 
התאטרון ככלי חברתי
בשנים האחרונות גוברת התחושה שהפער בין הממסד הדתי לציבור הולך וגדל. הדבר בא לידי ביטוי בירידת קרנם של הרבנים בתור מנהיגי ציבור, בניתוק בין מערכת החינוך ובין הנוער, ואף בשחיקה מתמדת במעמדה של ההלכה בחלקים נרחבים בציבור. כאן, לדעתי, תפקידו החשוב של התאטרון ככלי המאפשר ליצור דיאלוג מחודש וכן, שנותן ביטוי לקולות שלא תמיד מוצאים את מקומם בשיח הציבורי.
התאטרון הוא אמצעי המחייב דיאלוג בכל רגע ורגע, דיאלוג בין יוצרים שונים - מחזאי, במאי, שחקן, מעצב, מוזיקאי ועוד - שכל אחד מהם שואף להביא את עצמו לבמה. לכאורה, הדיאלוג הזה שונה במהותו מהמבנה הדתי בכך שהוא מציב את האדם במרכז, אך למעשה הוא דומה לו במובן העמוק, של המחויבות האמיתית של קהילה שלמה ליצירה משותפת. עבודתנו המשותפת בחדר החזרות הביאה אותנו לא פעם לעימותים סביב שאלות של הגדרה דתית, שאלות הלכתיות ועוד, אך כל זאת מתוך מחויבות לתהליך משותף. בניגוד למשוררים או לציירים, הספונים בחדרם, אצלנו ההתמודדות המתמדת עם אנשים דתיים שאינם כמונו, ההתמודדות עם עמדות אמנותיות ומעשיות הפוכות, יצרה ועדיין יוצרת דיאלוג מתמיד. בסופו של התהליך ההתמודדות הזאת מקבלת ביטוי על הבמה, ומביאה את הדיאלוג לרמה נוספת, של יוצר מול קהל. רק שהפעם, בניגוד לדרשה הדתית, התלמיד ניצב על הבמה והרב יושב בקהל.
 
השאיפה שלנו היא שהבמה תיתן ביטוי לכאבים ולכעסים, לרצון לשינוי, לתהייה אמיתית ונוקבת על הדרך, לשאלות דתיות קיומיות, ולכל עניין שברגיל נשמר בלב, או נדון בחדרי חדרים. התאטרון כאמנות השיח הכרחי דווקא בחברה הדתית, שבה המותר והאסור מוגדרים בצורה ברורה, ולכן היכולת למחות קטנה. הדיאלוג המתקיים בגבולות התאטרון יכול להרחיק לכת ולשאול שאלות שלא היו עולות בעולם שבחוץ, ועם זאת לשמור מפני התפרקות - מאחר שהתאטרון מסתיים בירידת המסך, הגבולות שנפרצו לא באמת נפרצו, אך התהיות והשאלות נותרות בעינן.
 
התאטרון ככלי פרשני
במובנים רבים היהדות היא דת פרשנית, שבה מתרחש דיאלוג מתמיד בין טקסט עתיק ובין היצירה המתחדשת, בין האדם ובין המסורת הכתובה. גם התאטרון הוא תוצר של דיאלוג פרשני בין מקור כתוב (מחזה) ובין יוצר אנושי. במובן הזה, החיבור בין העולם הדתי לעולם התאטרון הוא טבעי. התאטרון הדתי שאנו מנסים ליצור מאפשר הרחבה משמעותית של הדיאלוג עם המקורות - לכיוונים חזותיים, טקסטואליים ומוזיקליים. זהו תאטרון שלוקח לעצמו את החופש לפרש את הטקסטים, מתוך מחויבות עמוקה אליהם מחד, וחופש יצירתי בלתי מוגבל מאידך. היכולת שהייתה לחז"ל, להשתמש בכתובים מן העבר ככלי ביטוי לעולם האישי שבהווה, מתחדשת בחדר החזרות. השימוש בטקסטים מהמקורות כבסיס, כפלטפורמה לפרשנות שונה ונרחבת, מחיה את הלימוד, שמקבל גם הוא צורה חדשה, ומעניק לו עומקים חדשים. בניגוד לפרשן הרגיל, השחקן יכול להתמודד עם הכתוב דרך הגוף, דרך הקול, דרך יצירת תבניות חזותיות, ובכך לאפשר לעצמו ולצופה ממד פרשני שלא יכול היה להתקיים במקום אחר. במובן הזה, אני רואה בחדר החזרות של הקבוצה בית מדרש לכל דבר - בית מדרש שבו הכללים והעקרונות שאובים מעולם אחר, והלימוד הוא לימוד אחר, אבל הקדושה קיימת. האומץ להכניס את הדברים המקודשים ביותר לתוך תהליך היצירה הופך אותם לחלק בלתי נפרד מהחיים, וממילא - לחלק ממה שאנחנו נלחמים בו, משלימים איתו, ומעניקים לו חיים.
 
שפת תיאטרון דתית
הכיוון השלישי שאנו שואפים אליו יוצא מתחומי החברה הדתית, ואף מתחומי התאטרון הישראלי. במאה הקודמת חלו תמורות רבות בתפיסת התאטרון בעולם המערבי, ופעמים רבות דובר על אובדן דרך. פיטר ברוק, יוצר תאטרון שפועל יותר מ~50 שנה בלונדון ובפריז, מתאר בספרו "החלל הריק" את התאטרון הממית, החוזר על עצמו באותן תבניות, שקסמן כבר פג. כנגדו מציב ברוק את התאטרון הקדוש ואת התאטרון הגס. את התאטרון הקדוש שאליו הוא שואף מתאר ברוק כ"בלתי נראה ההופך לנראה", והוא קורא לחיפוש מתמיד אחריו: "אם בתאטרון קיים עדיין הצורך לקשר אמיתי עם יסוד בלתי נראה וקדוש, אזי יש לבחון מחדש את כל אופני הפעולה האפשריים". אני רוצה לטעון שאחד מאופני הפעולה האפשריים הוא ללא ספק התאטרון הדתי, שמגיע גם הוא מחוויה של "צורך בקשר אמיתי עם יסוד בלתי נראה קדוש". היטיב לתאר
רשימת התגובות  
תאריך נוסף לשם ייחוד ב13 באוגוסט - אלחנן, 28/07/2009
בשעה 20:30 בתיאטרון החניון קמפוס הר הצופים גוש 8 קומה 1 0527331444
הגנה על התאטרון הדתי הקיים - רענן זיו, 15/06/2009
בתור מי שמעורה בתחום אני רוצה להגן על התפיסה הקיימת של תאטרון אספקלריא תאיר, נצוצות של קדושה וכו` של הפרדה מוחלטת בין גברים לנשים. אנו משרתי צבור ובתור שכאלה אמורים לספק תרבות בגבולות ההלכה למי שמעוניין בכך. בעיניי תכנית ילדים איכותית שמושיבה את כל המשפחה סביב המחשב היא הישג אומנותי. התאטרון לא זוכה כיום לנס כי יש טלוויזיה ואין לו את עוצמת ההתכנסות והעוצמה החברתית של ימי שייקספיר או מולייר.
בעידן של בדידות ופירוד גם לכנס משפחה סביב עצמה וסביב ערכיה זה הישג ולא צריך לשאוף להישג שמתחרה עם החוויה הדתית אלא לשאוף לאמנות שמשלימה את המשפחה היהודית ומחזקת אותה.

פורטל מורשת
דף הבית
אודות
צור קשר
הוסף למועדפים
הפוך לדף הבית
רישום חברים
מפת האתר
ראשי
שאל את הרב
שיעורי תורה
לימוד יומי
לוח שנה עברי
זמני היום
זמני כניסת ויציאת השבת
רפואה שלמה - רשימת חולים לתפילה
פורומים
שידוכים
תיירות
שמחות
אינדקס
ערוצי תוכן
יהדות
מידע יהודי
חדשות
דעות
משפחה
תרבות
אוכל
קניות
כלים
פרסמו אצלנו
במה ציבורית
המייל האדום
בניית אתרים
סינון אתרים
RSS
דרושים
תיק תק – פיתוח אתרים לביה"ס
לוח שנה עברי
זמני היום וזמני כניסת ויציאת השבת
מגשר גירושין
אינדקס אתרי יהדות
אינדקס אתרי חינוך
בית מדרש | מידע יהודי | פרשת השבוע | מאגר השיעורים | לוח שנה עברי | אנציקלופדיית יהדות | חדשות | תרבות | אוכל | קניות | אינדקס אתרים | רפו"ש | שו"ת | פורומים | שידוכים | שמחות | תיירות | במה ציבורית | בניית אתרים | סינון אתרים | דף הבית | הוסף למועדפים | אודות | צרו קשר | RSS | פרסמו אצלינו | דרושים
© כל הזכויות שמורות ל SafeLines