הרבי המרקד
חידושו של ר` שלמה קרליבך במוזיקה החסידית

 

השבוע, יום ט"ז בחשוון תש"ע יצויינו 15 שנה לפטירתו של ר' שלמה קרליבך, גדול הזמרים החסידים במאה העשרים. מה חידש ר' שלמה קרליבך במוזיקה החסידית? מהו סוד השפעתו? ומה מיוחד בשיריו? [2]

 

בפועלו לקירוב רחוקים שילב ר' שלמה למדנות עם שירה, העמקה עם פשטות, ואמונה עם רגש. הוא לא הופיע על מנת להרשים אלא כדי לשתף, לא כחזן המסלסל בקולו אלא כשליח ציבור המעורר את הקהל. הוא הפך את השיר לתפילה ואת התפילה למדיטציה. בהתמודדות מול צלקות השואה הוא הפיח רוח התאוששות ותקווה. אך חידושו הגדול היה בדרך בה פגש דור של צעירים שחיפשו את האור ואת האהבה בתורות המזרח. הוא חי כאוהב את הבריות בכל נימי נפשו. כמסור לתורת החסידות ביקש לגלות את הניצוץ הפנימי בכל אדם שפגש וללטוש את היהלום הנשמתי המוזנח המתגלגל ברחובות. בהיותו מחונן בכישרון טבעי מדהים לחבר ניגונים הוא העמיד דור של תלמידים כגון: (לפי סדר א"ב) נפתלי אברמסון, מוסא ברלין, דוד זלר, יהודה כ"ץ, שלמה כ"ץ, שמעון לנצבוים, חיים דוד סראצ'ק, בן ציון סולומון, דב שורין, ועוד רבים ממשיכי דרכו [3]. חלקם פרצו דרך עצמאית, אך כולם מפתחים את החידוש של המוזיקה החסידית המודרנית.

 

מטרת מאמר זה להסביר במקצת את הרקע והחידוש של ר' שלמה ביצירת מוזיקת נשמה יהודית ולהציץ אל תוך סוד השפעתו כמחולל מהפכה בהתחדשות רוחנית ניאו-חסידית.

 

הרקע האישי

 

הרב אהרון קוטלרר' שלמה נולד בברלין, בירת גרמניה, בתאריך ח"י טבת תרפ"ה (14 בינואר 1925) [4]. עם עליית הנאצים לשלטון בשנת 1933, עברה משפחת קרליבך לאוסטריה שם כיהן הרב נפתלי קרליבך כרב הראשי בעיר באדין ליד וינה. באוסטריה הכיר שלמה הצעיר את המוזיקה הקלאסית ובמיוחד את סגנון הוואלס שעתיד להשפיע על שיריו כמו ב"לולא תורתך" [5]. בשנת 1939 ברחה המשפחה מאימת הנאצים והגיעה לווילמסבורג בברוקלין בעיר ניו יורק. שלמה הצעיר למד בישיבת "תורה ודעת", ואח"כ עבר לישיבה הגבוהה בלייקווד, ניו ג'רסי ללמוד אצל הרב אהרן קוטלר.

 

שלמה התחיל את דרכו ב"קירוב רחוקים" בגיל 24 יחד עם חברו זלמן שכטר [5]. השנים הוזמנו ב-10 בדצמבר 1949 (י"ט כסלו) על-ידי הריי"ץ (הרב יוסף יצחק שניאורסון, האדמו"ר השישי של חב"ד) [6], לצאת לקמפוסים כשליחי חב"ד. פעולתם הראשונה הייתה בדצמבר 1949 במסיבת חנוכה באוניברסיטת ברנדייס כשבאו לשם עם 13 זוגות תפילין [7]. לאחר פטירת הריי"ץ המשיך ר' שלמה לפעול בהדרכת יורשו, רבי מנחם מנדל שניאורסון, ולדבריו הוא שימש "ממש כיד ימנו".  הרבי דחף אותו לסדר הסמכה לרבנות כדי שתהיה לו יותר השפעה, והוא הוסמך על-ידי ראש ישיבת "חיים ברלין" בברוקלין, הרב יצחק הוטנר [8].
תחילת דרכו של "הרבי המרקד"

 

ואז חל המפנה. בשנת 1955 בא לרבי מליובאוויטש בתלונה – אין לי אפשרות להשפיע כשאני מפריד בין הגברים והנשים. כולם בורחים. גם אי אפשר למנוע מהבנות לשיר בקול. לדברי ר' שלמה, על אף שהרבי לא יכול היה להסכים עמו הוא נתן לו את ברכתו: עשה כרצונך ויהי ה' עמך [9].

תשובה מאת הרב ד"ר נתן אופיר
רשימת התגובות  
חדשות - הרב נתן אופיר, 24/05/2010
יש דיסקים חדשים עם מדיטציה יהודית מודרכת ואפשר לקבל בדוא``ל של ``מאורות``, מדיטציה יהודית. משום מה הכתובת של הדוא``ל יוצאת כאן הפוכה. האתר הוא JewishMeditation.org.il
בבקשה - מעריץ, 03/12/2009
אשמח לקבל הדוקטורט על ר` שלמה ןכל הקשור. לא הצלחתי לשלוח המייל לפי הכתובת שננתם.
תודה מראש

תנסה לשלוח לכתובת הבאה:
Natan@JewishMeditation.org.il
או חפש קישור באתר:
www.JewishMeditation.org.il
לד``ר נתן אופיר - כלבאשבוע, 02/12/2009
תודה על המאמר הוא יוצא מן הכלל

להשלמת המאמר כדאי שתקשיב לראיון שנעשה עמו בקול ישראל בשנת תשכ``ו.
חפש בפורום הנ``ל יש שם קישור.
לחסיד שלום - בירור יחסו של חב``ד לר` שלמה - ד``ר נתן אופיר, 25/11/2009
לחסיד שלום וברכה,
התלבטתי. מצד אחד שמעתי שיש מחסידי חב``ד הטוענים שהרבי לא בירך אותו. מצד שני, עוד לא ראיתי מקור מוסמך המתעד זאת. לכן ציינתי במאמר: ``לדברי ר` שלמה, על אף שהרבי לא יכול היה להסכים עמו הוא נתן לו את ברכתו: עשה כרצונך ויהי ה` עמך``. כלומר אני מסתמך על עדותו האישית של ר` שלמה מתוך ראיון שלו בשנת 1997. הדברים תורגמו לעברית ``ר` שלמה מספר על עצמו,`` בתוך שבת עם ר` שלמה, גיליון 20, ד` תמוז תשנ``ט. הבסיס הוא במה שתועד באנגלית בראיון שהעניק למייקל לרנר במגזין ``תיקון`` כשנה לפני מותו.
Michael Lerner, ``Practical wisdom from Shlomo Carlebach``, Tikkun Magazine, Sept/Oct 1997, vol. 12, issue 5, pp. 53-56.
כמובן שזוהי עדותו האישית של ר` שלמה על ברכה שקיבל בשנת 1955. האם תוכל להעביר אלי עדות אחרת?
לא מדוייק כלל. היינו: לא נכון - חסיד, 06/11/2009
הרבי מליובאוויטש לא בירך אותו על דרכו החדשה. להיפך: גער בו. וידועים פרשת הדברים - ליודעים.
כתבה מרתקת - רות, 03/11/2009
טוב תמיד להיזכר ברב שלמה קרליבך הכתבה רשומה בצורה מרתקת ומעניינת ניתן להבחין שהושקע מאמץ רב בעריכת הכתבה יישר כח
כתבה טובה - קרן, 03/11/2009
תודה לדר` אופיר. סקירה טובה
כתבה מושקעת מעמיקה ואכפתית - שלומית, 02/11/2009
תודה רבה,מרתק מעניין ומעשיר ..נתן לי עוד זוית וידע להערצה העיוורת שיש לי לרב שלמה.
לכל המעוניין: אפשר לקבל מאמר מעודכן בדוא``ל - ד``ר נתן אופיר, 01/11/2009
לאחר פרסום הכתבה שלי הגיע לידי דוקטוראט שנכתב באוניברסיטת בר אילן על ר` שלמה קרליבך ובהתאם עדכנתי את המאמר. כל המעוניין יוכל לקבל את הגרסה המתוקנת עם מספר חידושים מעניינים - נא לכתוב אלי Natan@JewishMeditation.org.il