אברהם פריד פותח את הלב - מורשת תרבות
 
 

יהדות
הפוך לדף הבית
יהדות מידע יהודי חדשות דעות משפחה תרבות אוכל נשים חינוך
 תרבות

דף הבית » תרבות » חדשות » כללי » אברהם פריד פותח את הלב


אברהם פריד פותח את הלב


02/08/2013 מאת: משה גלנץ  
אלו שירים אברהם פריד שר בשבת, איזה חלום לעולם הוא לא יגשים והיכן עוד לא יצא לו להופיע?. וגם, מה דעתו על המשא ומתן עם הפלסטינים? כל התשובות בכתבה הבאה. ראיון מיוחד


צילום: Yuval huck
את אברהם פריד, אני מראיין בדרכו לשדה התעופה לאחר שבוע עמוס בהופעות בירושלים, קריית שמונה ואשדוד, ובעוד מספר ימים, נראה אותו שוב בארץ להופעה נוספת בבאר שבע. האמת, אני לא אתבייש להודות שהראיון גרם לי להתרגשות מסויימת, לא בגלל הזמר (אולי גם קצת) - אלא בעיקר, האיש והנשמה שעומדת מאחוריו. הרי מה כבר לא נאמר עליו. פריד נמצא בתעשיית המוסיקה כבר מעל ל-30 שנה, ולא נראה כי יש אמן שיכול להתקרב למגוון, לאיכות ולרזומה שעומד מאחוריו.
רק לפני שבוע, פריד הופיע בשנה השנייה ברציפות בבריכת הסולטן למרגלות העיר העתיקה, מול 6000 איש, כשהפעם אירח לצידו את הזמר עמיר בניון למספר שירים. "בניון זמר ויוצר מדהים יש בו פשטות ואמת, הוא יהודי מיוחד עם נשמה גדולה", אומר עליו פריד
באלבום הישראלי שאתה עובד עליו, מתארחים גם זמרים ישראלים?.
"בינתיים לא" עונה פריד ומוסיף: "בינתיים רק חמישה שירים מוכנים. אנחנו מחפשים עוד שירים ישראליים טובים ובהחלט ייתכן, שהדבר יקרה בשירים הבאים".
כל התהליך החל לדבריו, באירוע שנערך לכבוד 25 שנה לאלבומו הראשון. "יהורם גאון בירך אותי ואמר: 'לשיר שירים חסידיים כולנו יודעים שאתה יודע, אבל מה עם שירים ישראליים?'. יובל סטופל אהב את הרעיון, הוא הביא לי את השיר, 'רק תפילה אשא' והשאר היסטוריה".
מה שכן הולך לצאת, בעוד חודש בדיוק, הוא אלבום ביידיש עם 13 שירים חדשים. לכבוד האירוע, פריד מציע לכולם להתחיל ללמוד את השפה כי לדבריו, האלבום הולך להיות מעניין.
נראה כי הקול שלך משתבח עם השנים. איך אתה עושה את זה?
"אני עדיין לומד פיתוח קול עם המורה שלי בבורו פארק" מגלה אברהם "אמנם, לא כמו בתחילת הדרך אך אני משקיע בזה", פריד מציע לכל הזמרים לעשות כמוהו. "אני לא הייתי מגיע רחוק לולא האימונים והלמידה במשך השנים" הבהיר.
מתי הרגשת שאתה זמר?
"אני עדיין לא מבין את זה" אומר אברהם בחיוך ומיד מסביר, "נראה כי רק בדיסק השלישי הבנתי שזאת תהיה הקריירה שלי, אז הבנתי מה היכולת שלי ומהי הדרך הנכונה מבחינתי".
בשנים האחרונות, פריד הצליח לחדור לקהלים נוספים בארץ והיום קשה למצוא בארץ אדם שלא מכיר את שמו. פריד שיתף פעולה עם גדולי המוזיקה הישראלית, דוד דאור, רמי קליינשטיין, בועז שרעבי ועמיר בניון. אך לדבריו, ישנו חלום גדול שעדיין לא התגשם, "הייתי מאוד שמח אם שיר שלי יפרוץ לעולם כולו. בעז"ה זה עוד יקרה" אומר בחיוך אופייני.
"מה היית רוצה לעשות אך לעולם לא תגשים?", התקלתי את אברהם. הוא חושב לרגע ואומר: "הייתי רוצה להיות טייס  F16 בחיל האוויר הישראלי, ולהגן על עם ישראל".
לדברי פריד, מה שהכי משמח אותו - זה נחת מהילדים שהבורא העניק לו, "היידשע נחת, אבל הכי מרגש אותי" מבהיר אברהם ,"זה להופיע מול ילדים בבית חולים ולשמח אותם".
בראיון שעשית, אמרת שלא היית רוצה לראות את הילדים שלך מופיעים ועוסקים בזה, למה?
"יש הורים שהחלום שלהם הוא, שילדיהם יהיו זמרים, לי אין. אני מאחל ושואף שילדי יהיו חיילים בצבא ה', אומר פריד ומגלה. "יש קושי עצום בלהיות רחוק מהם כל כך הרבה, אני מפספס הרבה אירועים משמעותיים בחייהם ואני לא רוצה שהם יחוו את זה כמוני".
לפני ההתנתקות, פריד הופיע פעמים רבות בגוש קטיף ועד היום, הקהל ה'דתי לאומי' מחבק ואוהב אותו על התמיכה הבלתי מתפשרת בהם ובארץ ישראל השלמה, "היום חוזרים הדיבורים על שיחות עם הפלסטינים" אומר פריד, "אני מתפלל בכל יום, שחס וחלילה שלא יקרה כלום, רק הדיבורים הללו לבדם מזיקים, צריך להיות חזקים ולא לוותר. ארץ ישראל כולה שלנו ואסור לוותר בשום אופן. תאמין לי שאני מפחד מזה" מגלה אברהם, "אבל אני מתפלל בכל יום. שהקב"ה ישמור עלינו ולא נחזור על טעויות העבר".
איפה עוד לא הופעת?
"בבית המקדש" אומר פריד ופניו מוארות, "אנחנו מחכים לך יותר מידי שנים", מזמר פריד את שירו של 'עמיר בניון'. "אני כהן, ובעזרת ה,' בבניין בית המקדש אשיר על כבש המזבח".
מה ההבדל בין הקהל בארץ לקהל בחו"ל?
"אין על הקהל הישראלי", אומר אברהם, "אני מקבל כל כך הרבה אהבה מהאנשים פה, דבר מדהים, זה מרגש אותי בכל פעם מחדש". לדבריו, השיר 'כמה טוב שנפגשנו' יובל סטופל הלחין במיוחד לבקשתו. "רציתי להגיד תודה ולהביע את אהבתי לקהל הישראלי".  אני שר אותו רק במופעים בארץ", מגלה פריד, אך מיד מוסיף, "גם בחו"ל יש לי חוויה מיוחדת אך שונה. שם אני מרגיש את הקירוב והשמחה שהמוזיקה שלי עושה ליהודים שלא תמיד מחוברים ליהדות", דבר שלדעתו חשוב לא פחות.
השבת שלי
מה השירים שאתה שר בסעודת שבת עם המשפחה?
אברהם מתרגש, "אני עכשיו בדרך למשפחה שלי ומחר בליל שבת נשב יחד סביב השולחן. תראה" מסביר פריד "לא תראה אותי שר בשבת את 'לבנימין' (אחד משיריו היותר מוכרים). אנחנו שרים בעיקר ניגוני חב"ד, ניגונים עתיקים", לשאלתי אם ישנו שיר אהוב במיוחד - אומר אברהם, "אחד השירים האהובים ביותר, השיר 'קא אכסוף' של רבי אהרון מקרלין. כל פעם שאנחנו שרים אותו, אנחנו מרגישים משהו קדוש ועמוק בנשמה".
 
חוויה בלתי נשכחת
"אני משתדל מאוד להגיע הביתה לשבת" פותח אברהם את סיפורו, "פעם אחת המראתי מציריך ביום שישי של חורף, כשהתקרבנו לנחיתה התברר כי יש סופת שלגים קשה. המטוס חג מעל שדה התעופה בניו יורק במשך קרוב לשעתיים, נחתנו 20 דקות לפני השקיעה ונאלצתי להישאר בשדה התעופה לבד". אברהם בילה שבת שלמה על ספסל בקצה השדה ולסעודות שבת, התפנק בשתי בננות שנשארו לו בתיק מהטיסה. "חוויה בהחלט לא נעימה, דבר אחד למדתי שלעולם לא אקח טיסה בימי שישי קצרים". אומר פריד בחיוך.
לסיום, אם היו מבקשים ממך להשלים את המשפט: אברהם פריד הוא? מה היית עונה?
"יהודי פשוט"
שבת שלום
רשימת התגובות  
אין עליו - דניאל 42, 15/07/2014
אברהם פריד תדע לך שאתה בנשמה שלי
ה`` בירך אותו בקול מלאכים - עידן, 20/11/2013
ענק ענק הוא ה `` יזכה אותו להמשיך לשיר בעוצמה לכל הקהלים כולם אוהבים אותו אדם מדהים צדיק יסוד עולם
אין עליו - מירית , 14/11/2013
לא היה ולא יהיה זמר כמו אברהם פריד
כתבה כזאת במורשת? - ניסים, 04/08/2013
השתדרגתם רציני...
כולה אברהם פריד - מושמושון, 04/08/2013
אז הוא יודע לשיר אז מה.... סתאאם אין עליו.
גם לילד שלי הוא הגיע לשמח בעזר מציון - נחום כהן, 04/08/2013
יש בו פשטות מחבקת ממש
תגובה ליקי - בובי, 04/08/2013
הוא מופיע ב14 לאוגוסט בבאר שבע
אברהם פריד המלך - חיים, 04/08/2013
כמה מתיקות בבן אדם אחד, חולה עליו עכשיו עוד יותר
כתבה מעולה! - דוד, 04/08/2013
שאלות לעניין ותשובות מעניינות. חזק ואמץ!
איפה ההופעה הבאה שלו? - יקי, 02/08/2013
מישהו יודע?
תכלס מבין אותו - יוחאי, 02/08/2013
להיות כל היום רחוק מהילדים. איך הוא יכול?
``יהודי פשוט`` - נחמה, 02/08/2013
סיום יפה לכתבה יפה. שבת שלום
חבל שאני לא יודע יידיש - רפאל, 02/08/2013
מתי כבר אברהם מוציא את הדיסק הישראלי
ראיון מיוחד - תמר, 02/08/2013
קראתי הרבה כתבות על אברהם המלך אבל פה המראין נכנס לנקודות מיוחדות ומענינות שלא קראתי אף פעם.
יישר כוח
מה היינו עושים בלעדיו - יוכי, 02/08/2013
הוא ביקר את אחיין שלי בעזר מציון לפני שהוא נפטר מהמחלה. איזה שמחה הוא הביא לו. הוא צדיק אמיתי
חזק ואמץ - ישראל, 02/08/2013
אוהבים אותך
גוש קטיף - אמונה, 02/08/2013
אני זוכרת את ההופעה האחרונה שלו בגוש קטיף לפני הגירוש. גם הוא לא האמין שזה יקרה. ראיון מרגש
ישן על ספסל - אבי, 02/08/2013
חחחח. לא נעים
אלבום ביידיש? - יוכבד, 02/08/2013
אולי זה הזדמנות טובה ללמוד את השפה
איש מיוחד - שירה, 02/08/2013
הייתי בהופעה שלו בקריית שמונה.
בן אדם מדהים - יונתן, 02/08/2013
אין על הזמר הזה

פורטל מורשת
דף הבית
אודות
צור קשר
הוסף למועדפים
הפוך לדף הבית
רישום חברים
מפת האתר
ראשי
שאל את הרב
שיעורי תורה
לימוד יומי
לוח שנה עברי
זמני היום
זמני כניסת ויציאת השבת
רפואה שלמה - רשימת חולים לתפילה
פורומים
שידוכים
תיירות
שמחות
אינדקס
ערוצי תוכן
יהדות
מידע יהודי
חדשות
דעות
משפחה
תרבות
אוכל
קניות
כלים
פרסמו אצלנו
במה ציבורית
המייל האדום
בניית אתרים
סינון אתרים
RSS
דרושים
תיק תק – פיתוח אתרים לביה"ס
לוח שנה עברי
זמני היום וזמני כניסת ויציאת השבת
מגשר גירושין
אינדקס אתרי יהדות
אינדקס אתרי חינוך
בית מדרש | מידע יהודי | פרשת השבוע | מאגר השיעורים | לוח שנה עברי | אנציקלופדיית יהדות | חדשות | תרבות | אוכל | קניות | אינדקס אתרים | רפו"ש | שו"ת | פורומים | שידוכים | שמחות | תיירות | במה ציבורית | בניית אתרים | סינון אתרים | דף הבית | הוסף למועדפים | אודות | צרו קשר | RSS | פרסמו אצלינו | דרושים
© כל הזכויות שמורות ל SafeLines